Mainonnan nihkeä vuosi

Perjantai 31.01.2003

Markkinointiviestinnän Toimistojen Liitto MTL julkisti tietonsa markkinointiviestinnän suunnitteluun keskittyneiden yritysten viimevuoden myyntikatteista. Kokonaisuutena markkinointiviestinnän konsernien myyntikatteiden lasku oli 6,3 prosenttia ja suunnittelutoimistojen noin 5 prosenttia. Suomessa toimii yksittäisten mainostoimistojen lisäksi noin 20 erityyppistä markkinointiviestinnän suunnitteluun erikoistunutta konsernia.

Lähes kaikki MTL:n kyselyyn vastanneista toimistoista antoi ennusteensa vuodelle 2003. Mediamainonnalle ei ennakoida erityistä kasvua, ja suunnittelutoimistojen yhteinen ennuste on myös varovainen, vain vajaan 6%:n nousu.

Liitossa ollaan kuitenkin positiivisia mainonnan tulevaisuuden suhteen ja todetaan ilman markkinointiviestintää tulevan ongelmia ehkä koko kansantaloudelle eniten. "On kuin jättäisi perättäin auton määräaikaishuollot teettämättä. Aikansa sillä ajelee, mutta sitten on jo pakko huollattaa. Samasta on markkinointiviestinnässä kysymys: muutaman kvarttaalin aikainen passivoituminen muuttuu kyllä aktivoitumiseksi" MTL:n toimitusjohtaja Sinikka Virkkunen kertoo.