Honkarakenne irtisanoo

Keskiviikko 02.07.2003

Honkarakenne Oyj:ssä huhtikuussa aloitetuissa yt-neuvotteluissa on päädytty 30 henkilön irtisanomiseen. Yhtiön mukaan tavoitteena on toiminnan sopeutus ja kustannusrakenteen keventäminen markkinatilannetta vastaavaksi.

Honkarakenne-konsernin henkilöstömäärä on tällä hetkellä noin 480 henkeä. Vähennykset kohdistuvat pääosin Karstulan ja Alajärven tehtaille. Oman sahaustoiminnan lopettaminen vähentää henkilöstömäärää päätehtaalla Karstulassa. Osaan irtisanomisista liittyy eläke- ja muita järjestelyjä.

Yt- neuvotteluja jatketaan ja yhtiö varoittaakin mahdollisista lomautuksista syksyn ja talven heikon markkinatilanteen vuoksi. Tulos tulee kuitenkin tehdyillä ja suunnitelluilla toimenpiteillä paranemaan, yhtiön tiedotteen mukaan, jo tänä vuonna. Täydellä tehollaan tehostamistoimet vaikuttavat vuonna 2004.