Hallitus aikoo vähentää konkursseja

Torstai 28.08.2003

Konkurssin ja velkaantumisen pelko sekä henkilökohtaisen omaisuuden menettämisen uhka ovat keskeisiä yritystoiminnan aloittamisen esteitä eurooppalaisten tutkimusten mukaan. Yritystoiminnassa epäonnistuneisiin suhtaudutaan Suomessa kielteisemmin kuin monessa muussa maassa, Kauppa- ja Teollisuusministeriön tiedote toteaa.

Näihin ongelmiin hallitus etsii vastausta ns. uuden alun yrityspolitiikalla, joka on kirjattu hallitusohjelmaan. Tavoitteeksi on asetettu suomalaisen maksukyvyttömyyslainsäädännön kehittäminen siten, että elinkelpoisten yritysten tarpeettomat konkurssit voitaisiin välttää.

Mallia lainsäädäntöön haetaan muista EU maista sekä Yhdysvalloista. Suunnitelmissa on mm. tarkoitus ottaa selvää mahdollisuudesta asettaa konkurssin tehneen yrittäjän asunto suojaosuuden piiriin.