Palvelualojen liikevaihto oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2003 huhti-kesäkuussa prosentin suurempi kuin vastaavana ajanjaksona vuotta aiemmin. Kasvu hidastui selvästi verrattuna vuoden ensimmäiseen neljännekseen, jolloin liikevaihdon lisäys oli 4 prosenttia.
Majoitus- ja ravitsemistoiminnan liikevaihto kasvoi vuoden toisella neljänneksellä prosentin vuotta aiempaan verrattuna. Kuljetuksen, varastoinnin ja tietoliikenteen päätoimialan liikevaihto suureni kaksi prosenttia.
Kiinteistö-, vuokraus- ja tutkimuspalveluiden sekä liike-elämän palveluiden liikevaihto pysyi toisella neljänneksellä ennallaan. Yhteiskunnallisten ja henkilökohtaisten palvelujen liikevaihdon lisäys oli 2 prosenttia. Kasvu hidastui erityisesti virkistys-, kulttuuri- ja urheilutoiminnan osilta.