Mielenilmaus pysäyttää palvelun mm. pankeissa

Perjantai 12.12.2003

STTK:laisen Toimihenkilöunionin aloitteesta toteutettava mielenilmauspäivä työn puolesta näkyy tänään eri puolilla maata. Pankeissa, alkoissa ja Kelassa asiakaspalvelu keskeytyy puolen päivän aikaan vartiksi. Vaasassa Wärtsilä Dieselin tehtaalla tuhat toimihenkilöä marssii ulos kello 13 ja pysyy poissa loppupäivän.

Sampo Pankin konttorit ovat tämänhetkisen tiedon mukaan auki. Säästöpankit ovat auki mutta osa osuuspankeista sulkee konttorinsa.

Myös Yleisradiossa, Veikkauksessa, Raha-automaattiyhdistyksen toimipisteissä, Finnverassa sekä luottotieto- ja luottokorttiyrityksissä Ammattiliitto Suoran jäsenet keskeyttävät työt mielenilmaisun ajaksi.

Internetissä sekä eri puolella suomea järjestetyissä tapahtumissa kerätään nimiä Työn puolesta adressiin, jonka tarkoituksena on vedota työnantajien yhteiskuntavastuuseen.