Palveluiden hintaerot Euroopan maiden välillä ovat suuret, käy ilmi Kuluttajatutkimuskeskuksen tutkimuksesta. Varsinkin korkean elintason maissa palvelut ovat suhteellisesti kalliimpia kuin tavarat.
Suomessa palveluiden hinnat ovat 19 prosenttia korkeammat kuin EU:n vanhoissa jäsenmaissa. Palveluiden hintataso on kolme prosenttia korkeampi, kun sitä verrataan Suomen luontevimman viiteryhmän eli alle 10 miljoonan asukkaan vanhan EU-maan hintatason keskiarvoon.
Palvelujen hintaerot johtuvat pääosin työvoimakustannusten erosta. Suomessa erityisen kalliita ovat korjauspalvelut ja melko edullisia puolestaan puhelupalvelut ja energia. Useimpien palveluiden hinnat ovat alhaisimmat uusissa jäsenmaissa ja jäsenyyttä hakevissa maissa. Virolaisten palveluiden hintataso on keskimäärin noin 30 prosenttia Suomen hintatasosta.