Satama Interactive Oy:n toimitusjohtaja Jan Sasse ja varatoimitusjohtaja Risto Koivula ovat eronneet tehtävistään Satama Interactivessa. Toimitusjohtajan tehtäviä hoitamaan on nimetty kehitysjohtaja Tuomas Airisto ja uutta toimitusjohtajaa etsitään.
Viime viikolla tulosvaroituksen antanut Satama ilmoitti tänään irtisanomisista ja toimintojen keskittämisestä. Yhtiön mukaan vähentämistarve on 50-60 henkilöä, joka vastaa noin 3,0 miljoonan euron vuosittaisia kustannussäästöjä.
Sataman toimialalla tulevaisuudennäkymät ja markkinatilanne ovat säilyneet hyvinä. Samaan aikaan Sataman toimintojen sisäinen tehokkuus on kuitenkin heikentynyt, mikä on johtanut kannattamattomiin projekteihin, yhtiöstä kerrotaan.
