ALV-alennus laski parturi-kampaamohintoja

Keskiviikko 21.03.2007

Arvonlisäveron alentamiskokeilu on laskenut parturi-kampaamojen hintoja, käy ilmi Suomen Hiusyrittäjien vertailusta. Hinnat ovat laskeneet pääkaupunkiseudulla 5,2 prosenttia ja koko maassa 4,4 prosenttia. Pinni lehden kyselyn mukaan 51 prosenttia hiusyrittäjistä kertoo laskeneensa hintojaan.

Hintojen alennus on osittain ongelmallinan asia. Veroalen tarkoituksena oli parantaa hiusyrittäjien työllistävää vaikutusta. Nyt tapahtunut hintojen alennus vähentää hiusyrittäjien tuloja ja heikentää ALV-alennuskokeilun ydinajatusta, työpaikkojen lisäystä alalle.

Suomen Hiusyrittäjien toiminnanjohtaja Arja Laurilan mukaan kokeilu tervehdyttää alan yritystoimintaa.  Jäsenistöltä tulleiden viestien perusteella uusia työpaikkoja on syntynyt alv-kokeilun alkuvaiheessa.